Pražské oslavy výročí ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

Pohled na značku od Pražského hradu

Místopředseda Ivan Press a předseda Vratislav Chvátal

• V sobotu 27.10.2018 v rámci oslav 100 let od založení ČSR byl úspěšně zrealizován pokus KČT, zapsat největší turistickou značku do České knihy rekordů, kterou vede agentura Dobrý den z Pelhřimova. Jejich zástupce v sobotním dopoledni značku přeměřil a oznámil přihlížející veřejnosti naměřený výsledek (červená turistická značka má rozměry 5 x 5 metrů).
  • Tato pásová značka je symbolem české turistiky, byla slavnostně pokřtěna a slavnostního křtu se ujal známý horolezec Radek Jaroš, za použití vody z beskydského vrcholu Lysé hory.
  • K vlastnímu vyvěšení obří značky došlo v sobotu na Petřínskou rozhlednu za pomocí české slacklinerky Anny Hanuše Kuchařové a v neděli na náměstí Republiky.

Pohled do historie                                           Klubu českých turistů         ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

• Turistické značení v příštím roce oslaví 130 let od svého vzniku. Tehdy byla značkaři vyznačena první trasa kolem Svatojanských proudů na Slapy a také trasa na Karlštejn.
  • Jen málo přes rok od založení byla uskutečněna první zahraniční výprava na Světovou výstavu do Paříže, kterého se zúčastnilo 350 turistů. Klub měl tehdy 200 členů. To číslo už samo o sobě o něčem svědčí. Ti se tam nadšeně podívali na právě otevřenou nejvyšší stavbu světa, Eiffelovu věž, a na zpáteční cestě se rozhodli, že finanční zbytek z vybraných peněz věnují na výstavbu malé Eiffelovy věže v Praze. Přestože ten zbytek byl velký, rozhodně ani zdaleka nepokrýval potřeby takového projektu. Jenomže oni se vrátili domů a řekli to vedení klubu. Vedení návrh přijalo a v Národních listech vyšel článek Dr. Kurze "O Praze v blízké budoucnosti". V něm napsal, že v Praze se postaví malá Eiffelova věž a lanovka k ní na Petřín.

Dokument České televize o historii Klubu českých turistů byl vysílán dne 21. října 2018 v 9.35 hodin na ČT Sport a je ke zhlédnutí zde.