Roční kalendář akcí

Oblastní roční servis turistických akcí

Pozvání k turistické aktivitě

Tento předmětný přehled turistických akcí prosím chápejme jako pozvánku na zveřejněnou činnost jednotlivých pořadatelů, která koresponduje s přihlášenými akcemi v tištěném materiálu pro příslušnou oblast.

Na základě péče o zdraví Klubu českých turistů pro všechny účastníky pak jistě kladně vyzní skutečnost, že během této organizované činnosti jsou úrazově pojištěni jak členové organizace, tak i nečlenové.


Do Východních Čech za kulturou, sportem i poznáním

Vážené čtenářky a čtenáři, milí turisté,

rád bych vás již tradičně pozval do východních Čech. Míst, kde se snoubí bohatá historie s nadčasovou modernou, krásná příroda s technickými unikáty a kde celý region vibruje pozitivní energií a kulturou.

Doslova na pár kilometrech od sebe můžete obdivovat renesanční zámky, gotické hrady, soudobou architekturu, procházet se galeriemi, nasávat atmosféru historických náměstí či se jen přiučit řemeslům a tradicím našich předků. Až budete mít civilizace dost, vždy můžete zamířit za sportem nebo se vydat na procházku do hor, lesů a luk, které se vinou Pardubickým krajem všemi směry. Pěšky, na kole, vlakem … záleží jen na vás.

Při této příležitosti bych rád zmínil tři novinky, které výrazně obohatily nabídku zdejších turistických atraktivit. Jsou vhodné pro výlety dospělých, rodin s dětmi i pro ,,vlky samotáře". Mohou se stát hlavním cílem výletů či jednou ze zastávek, strávit v nich můžete celé odpoledne i pouhou hodinu.

V roce 2023 se po třech letech rekonstrukce veřejnosti otevřely Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích, jedna z významných staveb legendy československé architektury Josefa Gočára. Historický komplex mlýnských budov, který byl v provozu více než 100 let, se stal moderní městskou čtvrtí. Bez přehánění se jedná o nové kulturní a společenské centrum východních Čech. Projekt za téměř miliardu korun je unikátní i tím, že na něm spolupracovala soukromá Nadace Automatické mlýny se zástupci veřejné správy – Pardubickým kraje a městem Pardubice, to vše za podpory Evropské unie. V areálu Mlýnů najdete například Gočárovu galerii, vzdělávací centrum Sféra a mnoho dalšího. Pro fanoušky umění, architektury a poznání je to jednoznačně místo, které by neměly minout. A dětem se bude líbit hlavně interaktivní program ve Sféře.

Říká se, že v každém muži je kus malého kluka. Nejenom pro ně je určena interaktivní expozice v nově otevřeném Muzeu starých strojů a technologií v Žamberku. Čeká tam na vás obsáhlá a neustále doplňovaná a vylepšovaná výstava historické techniky a jejího vývoje s důrazem na průmyslová odvětví, která hospodářsky formovala východní Čechy – tedy auto, moto, strojírenství a textil. Na své si zde přijdou ale i fandové zemědělské techniky, Rakousko-Uherska a první republiky. Dále bych vás rád pozval do nového vzdělávacího centra Planeta Hlinsko, které návštěvníkům ukazuje zábavnou formou fascinující svět planety Země i vesmíru. Víte například, jaké to je stát v oku hurikánu? Nebo jak vypadá střed země? Po návštěvě Planety Hlinsko to a mnoho dalšího vědět budete. Ideální na výlet s dětmi. Kromě novinek vás východní Čechy lákají na osvědčené klasiky. Jako turisté asi nejvíce oceníte členitou oblast Králického Sněžníku či romantická údolí Českomoravského pomezí posetá hrady a zámky.

Cyklisté mohou projet celým krajem po síti značených cyklotras. Unikátem mezi nimi je dálková cyklotrasa Hlinsko – České Petrovice vedená podél Tiché Orlice. Příjemná projížďka na vás čeká i podél řeky Svitavy na dálkové cyklotrase z České Třebové do Svitav a nově po dálkové cyklotrase v úseku Hradce Králové přes Choceň do Rybníka u České Třebové a dále v úseku Lanškroun – Hoštejn.

Milovníkům historie bych doporučil navštívit skvosty české renesanční architektury – zámek s opevněním v Pardubicích a zámek v Litomyšli zapsaný na seznam UNESCO. Za návštěvu rozhodně stojí také tři královská věnná města Chrudim, Vysoké Mýto a Polička. Jejich historická jádra tvoří základ městských památkových rezervací a zón. Dominanty kraje tvoří i středověké hrady na strategických výšinách – Litice, Rychmburk, Svojanov, Lichnice, Kunětická hora a Košumberk a zámky Slatiňany, Nové Hrady, Choltice a Chrast.

Historii osídlení našeho území zachycuje Země Keltů – Keltský skanzen v Nasavrkách, pravěké město z mladší doby železné. Lidovou architekturu, bydlení a hospodaření drobných zemědělců představuje Muzeum v přírodě Vysočina tvořené třemi expozicemi – Veselý Kopec, Svobodné Hamry a Betlém Hlinsko. V Letohradě v Muzeu řemesel na vás čeká více než padesát ucelených expozic řemesel a živností z období 1830-40. Další expozice najdete v Tvrzi Orlice taktéž v Letohradě. Rozsáhlý komplex vojenského opevnění z let 1936-38 včetně nově upravené dělostřelecké tvrze Bouda a Vojenského muzea Králíky dokumentuje předválečnou etapu dějin v Králické pevnostní oblasti.

Mohu vám nabídnout dlouhý seznam tipů na výlety, unikátů, které byste neměli minout i příjemných míst, kde se dá relaxovat i aktivně odpočívat. Vše včetně obrázků a kontaktů najdete na krajském turistickém portálu východní Čechy.

Přeji vám mnoho příjemně strávených chvil nejenom ve východních Čechách

Ing. Alexandr Krejčíř, člen Rady Pk zodpovědný za majetek, sport, cestovní ruch, informatiku a e-Goverment.


Klub českých turistů, odbor Žamberk ve spolupráci s městem Žamberk

pořádá

pod záštitou Rady Pardubického kraje a starosty města Žamberk Mgr. Jiřího Mencáka

včetně finanční podpory Pardubického kraje a města Žamberk


Významné akce Klubu českých turistů

**************************************************

Mezinárodní zimní turistický sraz

07. února – 11. února 2024

Motivace – Sokolov ___ Pořadatel – KČT oblast Karlovarský kraj, Www.kctkv.cz, KČT odbor Krušné Hory Sokolov, Www.kct-odbor-krusne-hory-sokolov.cz, Městský dům Sokolov, Www.mdksokolov.cz ___ Kontakt – Ladislav Zoubek, e-mail Ladislav.zoubek@gymso.cz, telefon +420 739 322 478.

Po stopách koní, 20 let turistiky na koni

25. května 2024

Motivace – Národní hřebčín Kladruby nad Labem ___ Pořadatel – KČT Sekce turistiky na koni, Www.kct.cz ___ Kontakt – Ing. Milena Andrlová, e-mail Milena.andrlova@seznam.cz, telefon +420 724 277 667.

Oslava 135. let turistického značení

04. května 2024

Motivace – Tábor výročí ___ Pořadatel – KČT ústředí, Www.kct.cz, KČT odbor Tábor, Www.kct-tabor.cz ___ Kontakt – Radek.prilepek@seznam.cz.

Mezinárodní setkání na Stezce Českem

07. června – 09. června 2024

Motivace – Prášily a Praha ___ Pořadatel – KČT Programová rada, Www.kct.cz, KČT odbor Sušice, Www.kctsusice.wixsite.com ___ Kontakt – Zdeněk Cabalka, e-mail Cabalka@kct.cz, Josef Sýkora, e-mail Sykora.kctbolevec@seznam.cz, telefon +420 739 043 827.

Oslava 100 let Klostermannovy chaty

21. září 2024

Motivace – Modrava výročí ___ Pořadatel – KČT oblast Plzeňský kraj, Www.plzenskykraj-kct.czKČT odbor Sušice, Www.kctsusice.wixsite.com ___ Kontakt – Alena Švarcová, e-mail Alesva@seznam.cz, telefon +420 728 088 146.

Česko-slovenské setkání rodin

Září 2024

Motivace – Humpolec ___ Pořadatel – KČT odbor Humpolec, Www.kcthumpolec.cz ___ Kontakt – Mgr. Marie Vincencová, e-mail M.vincencova@gmail.com.

Jede Kudrna okolo Brna

27. září – 29. září 2024

Motivace – Brno Bystrc 55. ročník ___ Pořadatel – KČT odbor Mapa Brno, Www.kctmapabrno.cz, Město Brno Bystrc, Www.bystc.cz, Jihomoravský kraj, Www.jmk.cz ___ Kontakt – Ing. Michael Stanovský, e-mail Info@iml-czech.com, telefon +420 603 538 168.

Za posledním puchýřem

14. listopadu – 17. listopadu 2024

Motivace – Krásná Lípa 52. ročník ___ Pořadatel – KČT odbor Krásná Lípa, Www.kct.krasnalipa.cz ___ Kontakt – Václav Hieke, e-mail Hiekev@cbox.cz.


Tato grafická podoba je odlišná od původní, tištěné verze na základě potřeby webové tvorby a dodá možnost dodatečného včlenění akce v průběhu roku. Úvodní fotografie představuje Tyršovu rozhlednu na okraji města Žamberk.

Vydavatelem je Klub českých turistů, oblast Pardubický kraj a na tiskovém provedení se finančně podílí také Pardubický kraj.

Vydání kalendáře pro příští rok včetně uvedení na webu oblasti proběhne opět na samém konci letošního roku.Vytvořeno 01. července 2023 ....................................................................................................................... Aktualizováno 28. prosince 2024