Oblastní konference

Klub českých turistů, oblast Pardubický kraj   Oblastní konference

Zasedání proběhlo dne 1. března 2020 v salonku Penzionu Staré Časy v Pardubicích, kterého se za ústředí Klubu českých turistů zúčastnil předseda Kontrolní komise pan Ing. Ján Babnič, za náš kraj se dostavili JUDr. Martin Netolický Ph.D., hejtman Pardubického kraje a René Živý, radní Pardubického kraje pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku. Celé jednání řídil pan Josef Kotyk, místopředseda oblasti.

Na konferenci bylo pozváno celkem 61 delegátů z 27 odborů předmětné oblasti Pardubický kraj a účast podepsalo 48 delegátů, ze kterých byl zvolen nový řídící aparát.

--- Po úvodním zahájení a přivítání hostů proběhla volba pracovního předsednictva a následně hned byly zvoleny jednotlivé pracovní komise.

--- Následný bod se věnoval předání vyznamenání. Čestný odznak Klubu českých turistů předal Vlastimilu Škvárovi za celoživotní zásluhy Ján Babnič. Pořadatel akce Novoroční čtyřlístek byl vyhodnocen odbor Hlinsko jako nejúspěšnější v republice a další diplomy za účast obdržely odbory Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Lanškroun a Svitavy. Ocenění v soutěži nejaktivnější turista za vyhodnocené přebrali zástupci odborů Holice, Ústí nad Orlicí, Lanškroun, Moravská Třebová, Hlinsko, Chrudim a všechny tři odbory z Pardubic.

--- Dále byly kladně přijaty veškeré zprávy o činnosti oblasti z jednotlivých rad a sekcí, zpráva o splnění usnesení předešlé konference z loňského roku, zpráva o hospodaření a zpráva kontrolní komise. Návrh rozpočtu na následný rok byl bez připomínek přijat a byl též projednán návrh na změnu struktury členských příspěvků pro Klub českých turistů, kde dozněl příklon k navrhované zjednodušené variantě.

--- Z vystoupení hostů pan hejtman Martin Netolický kladně zhodnotil zvolené místo k zahájení turistické sezóny ve Skutči a jen doporučuje. Konstatoval velmi dobrou spolupráci i činnost s naším klubem turistů a zmínil se o navýšení příspěvků. Udělil medaili panu Toningerovi za mnohaleté pořádání pochodu Lanškrounská kopa a nabídl poznání Zakarpatské Ukrajiny a Gruzie. Pan René Živný pak ocenil flexibilitu s panem Škvárou, zmínil pomoc při vydávání kalendáře turistických akcí a ujistil přítomné o tom, že si váží práce všech. Ján Babnič poděkoval nejprve všem za vykázané úsilí a přešel ke klubovému značení, jež považuje za výkladní skříň, jež nemá konkurenci. Zmínil však statistiku a problém v předplatném časopisu Turista, jenž má větší obsahovou hodnotu, než jakou vykazuje zájem o tento vlastní časopis. Dále informoval o Deníku turisty, první certifikované trase z Tábora na soutok Lužnice a připomněl dvě finanční sbírky, což je na chatu Prachov a chatu na Dobrošov. Přirozeně pozval na Setkání s časopisem Turista na Šerlich, na chatu Čečka koča ve slovinských horách, na Letní sraz turistů v Duchcově a na 49. ročník Poslední puchýř v Brně.

--- Po obědě následovalo pole připomínek a námětů z řad delegátů konference na různá témata. Pan Vladislav Bárta z odboru Hlinsko představil program a organizaci akce Oblastního zahájení jarní turistické sezóny ve Skutči se srdečným pozváním a referoval o komunikaci se subjekty v rámci možných slev pro zúčastněné turisty. Dotazy pak zněly na preferování a význam certifikovaných tras, oblast pobočných spolků ohledně dotací, zájem zařazení elektrokol do soutěže, dále potřebu zařazení kolonky značkař do databáze a informace o zavedení systému konkrétních emailových adres na oblasti a odbory.

--- Velmi důležitým bodem byla rozprava o návrhu změny struktury členských příspěvků, ke které byla velmi malá reakce z odborů. Pan Škvára se pozastavil nad malou informovaností členské základny o výhodách Sphere a vyzval předsedy odborů ke zlepšení práce s materiály, které on sám rozesílá. Nejen paní Martinková z odboru Synthesia Pardubice i Ján Babnič z ústředí dokladovali výhodnost již vydaných slev a celkově bylo konstatováno, že zvýšení není dramatické. Top členství v rámci klubu uznává pan Zahradník z České Třebové a poukazuje na skutečnost, že kdo nevyužívá možných slev, je to jeho právo. Jinak hlasováním byla prosazena ona zjednodušená varianta pro jednání ústřední konference.

--- Oblastní členský příspěvek na rok 2021 byl jednohlasně schválen na 30 Kč junior a senior, 60 Kč dospělý a 130 Kč rodinná známka.

--- Ve volbě delegátů na celostátní konferenci byli odhlasováni Josef Kotyk - Pardubice, Jiří Andrle - Polička, Otakar Boura - Ústí nad Orlicí, Lubomír Junek - Ústí nad Orlicí, David Šebesta - Pardubice a Zahradník Pavel - Česká Třebová.

--- Hlasováním o doporučení kandidátů do ústředních orgánů Klubu českých turistů prošel Otakar Boura a byl kooptován a schválen jako nový člen výboru za člena Martina Hovada, jež na podzim loňského roku odstoupil.

--- Z usnesení konference lze jen doplnit uložený úkol koordinovat jarní zahájení turistické sezóny v kraji, novelizovat organizační řád, jednací řád a volební řád oblastního výboru v souvislosti se změnami provedenými ve spolkovém rejstříku a delegátům konference doporučuje informovat členy ve svých odborech o průběhu a závěrech konference.

--- Závěrečné usnesení schválilo všemi hlasy 40 přítomných delegátů ze 48 zúčastněných, nikdo se tedy nezdržel hlasování a nikdo nebyl proti.

--- Na ukončení konference a poděkování za účast měl konečné slovo Josef Kotyk jako řídící celého jednání, což bylo ve 14:30 hodin.

Zprávu vypracoval účastník konference, oblastní zástupce pro prezentaci Zahradník Pavel

Přednesy zpráv a příspěvky

Ing. Dagmar Froňková, předsedkyně revizní komise

JUDr. Martin Netolický Ph.D., hejtman Pardubického kraje